Колико траје ауторско право?
“Колико траје ауторско право?” често je питање у пракси, јер неинформисани аутори неретко прате стране изворе, док је домаћих изузетно мало. Отуд и повод за овај текст.
Да одмах разрешимо недоумицу: Ауторско право траје за живота аутора и 70 година након његове смрти.
Ово трајање заштите ауторског права се односи на ауторска дела и њихову имовинску компоненту, тј. временски период за који аутор и његови наследници могу убирати материјалну накнаду за ауторско дело у смислу ауторског права. Исто се односи и на коаутора, с тим што се у том случају рок од седамдесет година рачуна од тренутка смрти последњег коаутора. Другачије трајање је предвиђено за нека сродна права, најчешће 50 година, о чему ће бити речи касније.
Међутим, након истека рока од седамдесет година од смрти (ко)аутора гаси се само имовинско право, али морално право се не може угасити – што је решење преузето из француског права. То значи да ако вам је деда чувени писац, фотограф или сликар, приликом репродукције његовог дела или новог објављивања он као аутор мора бити потписан, а ви се као наследник аутора коме је повређено морално право, можете тужити ако то није тако. Исто важи и за друга морална права аутора, о чему је било речи у тексту о настанку ауторског дела.
Закон о ауторском и сродним правима који регулише односну материју у чл. 106 наводи да се рокови за потребе утврђивања датума престанка имовинских права аутора рачунају се од 1. јануара године која непосредно следи за годином у којој се десио догађај који је релевантан за почетак рока, што је решење преузето из Бернске конвенције.
Трајање ауторског права, у смислу имовинског права, углавном је седамдесет година с тим што постоје државе које су његово трајање продужиле. По Бернској конвенцији минимално трајање је педесет година након смрти аутора, али је чланицама Уније остављено да својим националним законодавствима трајање продуже. Тако, постоје намере да се ово право продужи на 100 година након ауторове смрти (тако је већ сада у Мексику). На Википедији можете видети листу држава по трајању ауторског права, а у наставку и графички приказ.
By Balfour Smith, Canuckguy, Badseed, Martsniez – Original image by Balfour Smith at Duke University at page (direct link). Vectorized by Badseed using BlankMap-World6 as a basemap., CC BY 3.0, Link
Трајање сродних права
За сродна права трајање је различито дефинисано. Тако, имовинска права интерпретатора трају 50 година од дана настанка интерпретације, с тим што ако је интерпретација снимљена и законито издата или објављена током тог рока, право траје 50 година од дана првог издавања или објављивања – зависно од тога који је датум ранији. Морална права интерпретатора трају и по престанку трајања његових имовинских права.
Слично је и са правом произвођача фонограма, односно произвођача видеограма. Право траје 50 година од дана настанка фонограма, односно видеограма, с тим што ако је фонограм, односно видеограм законито издат или објављен током тог рока, право престаје 50 година од дана тог издавања или објављивања, зависно од тога који датум је ранији. Право произвођача емисије траје 50 година од дана првог емитовања заштићене емисије.
У законодавствима држава Европске Уније наведена права углавном трају 70 година, те се може очекивати да ускоро ово решење буде усвојено и у нашем законодавству и за наведене случајеве сродних права, не само за ауторско дело.
Не трају сва права предуги низ година. На пример, право произвођача базе података траје 15 година од дана настанка базе података. Закон наводи да ако је база података учињена доступном јавности на било који начин током тог рока, право траје 15 година од тог дана.
Треба имати у виду да ако настану битне промене у селекцији или уређењу садржаја базе података рок од 15 година се продужава за још 15 година. По слову Закона битне промене у селекцији или уређењу садржаја базе података сматрају се додавање, брисање или поправљање целе или дела садржаја базе података који за резултат имају нову верзију базе података.
Писали смо о издавачима и њиховој борби за заштиту ауторског права, али данас право првог издавача слободног дела траје 25 година од дана првог издавања или првог саопштавања јавности на други начин. Право издавача штампаних издања на посебну накнаду траје 50 година од законитог издавања дела.
Рокови за потребе утврђивања датума престанка имовинских права носилаца сродних права, такође, се рачунају од 1. јануара године која непосредно следи за годином у којој се десио догађај који је релевантан за почетак рока. Дакле, идентично као и за ауторско право.
Након истека горњих рокова ауторско дело постаје јавно добро и о заштити моралних права аутора старају се удружења аутора и институције из области културе, науке и уметности, као и наследници аутора. Приде, закон овлашћује свако лице да има право штитити патернитет и интегритет дела, као и да се супротстави сваком облику недостојног искоришћавања ауторског дела коме је истекао рок заштите. У прилог овоме је и занимљивост да је позната песма коју сви певају на дечјим рођенданима “Happy Birthday To You” постала јавно добро.
Наслеђивање ауторског права
Ауторско право се наслеђује у складу за Законом о наслеђивању и Законом о ауторском и сродним правима. Тако, наследници аутора могу вршити овлашћења која се тичу моралних права аутора, осим права на измену дела и права објављивање необјављеног дела ако је аутор то забранио.
Као што је горе поменуто, заштиту моралних права аутора која се тичу патернитета, интегритета дела и забране недостојног искоришћавања дела могу, осим наследника, вршити и удружења аутора, као и институције из области културе, науке и уметности.
Наслеђивање се односи како на морална, тако и на имовинска права аутора. Наследници могу убирати накнаду за дело чији је аутор покојник, с тим што након истека законског рока наследници могу штитити само морално ауторско право.
Колико ће трајати ауторско право
„Пароброд Вили“ је први цртани филм у коме се 1928. године званично звучно појавио Мики Маус. Глас му је позајмио лично Волт Дизни и тако је било све до 1947. године. Овај звучни цртани филм један је од првих у то доба и сматрао се чудом технике. Иако је био јунак претходна два нема филма, „Пароброд Вили“ је „улога“ која је Микија Мауса винула у звезде.Наведено трајање ауторског права за живота аутора и 70 година након његове смрти је решење које се налази у српском позитивном праву по важећем Закону.
Међутим, колико ће важити ауторско право у будућем времену не може се са сигурношћу рећи, али вероватно је да ће рок трајања бити продужаван. Ово неки називају Кривом Микија Мауса, оптужујући компанију Дизни да лобирањем стоји иза више пута продужаваног трајања. Тако наводе да од првог цртаног филма са Микијем Маусом, „Пароброда Вилија“, до данас вазда се тик пред истек трајања ауторског права рок законом продужи.
На концу, треба имати у виду да је просечан људски век све дужи, те да је стваралаштво све шири појам. Поред свих евентуалних контроверзи које прате дужину трајања заштите ауторског права не треба заборавити да је интелектуална својина битна за заштиту плодова интелектуалног рада генерација стваралаца који су изузетно допринели националним и светским културним баштинама. Неки, додуше, и нису, али укуси су различити, зар не?