Шта је жиг, право на жиг и у каквој је вези с брендом?
Значај жига и његове заштите је у данашњем добу излишно помињати. Међутим, многе су недоумице у вези жигова јер субјекти заштите често не знају шта желе заштитити. Разјаснићемо шта је жиг, односно право жига.
Право жига припада широком корпусу интелектуалне својине као право из области индустријске својине, а интелектуалну својину чине још и ауторско и сродна права (писана, говорна, музичка, филмска дела, фотографије, слике, интерпретације, фонограми итд), као и тзв. мека интелектуална својина у које спадају know how, пословне тајне и поверљиве информације. Ту настаје забуна јер многи желе да им се заштити “ауторско право” мислећи конкретно на жиг.
Жигови су увек постојали. Од Месопотамије до класичне Грчке, преко Рима и средњег века занатлије и мајстори су желели да обележе своје производе да би се и на другом крају света знало ко их је сачинио. Тако, већ од првог века римски произвођачи цигала су почели обележавати своје опеке печатима на којима је писало ко је произвођач, за кога су и када израђене и слично, а често је коришћен и визуелни знак. Симболика знака може имати многа значења што се види и кроз религију, али и данашње доба где неки знакови стичу обожавање које се може описати “регилигозним заносом”.
Колики је значај жигова најбоље се може уочити кроз посматрање потрошачке културе, јер је регистровани жиг често гаранција квалитета или евентуалног животног стила. Пробајте да ставите жиг најпопуларнијег ланца брзе хране на свету на бурек и успех је вероватно загарантован, што се односи и на најпопуларнијег произвођача газираних пића на свету. На неком сајму аутомобила, где се очекују премијере, измешајте на новим моделима жигове на хаубама. Тешко да ће потенцијални купци одмах уочити разлику.
Зашто наводимо жиг, а мислимо на лого? Зато што је лого жиг, ако је заштићен, али није само лого жиг, он је графички жиг. Поред графичких жигова постоје вербални, тродимензионални и музички жигови. Такође, жиг није бренд, али о томе ћемо касније.
Односну материју у Републици Србији уређује Закон о жиговима, који дефинише појам жига и каже:
Жиг је право којим се штити знак који у промету служи за разликовање робе, односно услуга једног физичког или правног лица од исте или сличне робе, односно услуга другог физичког или правног лица.
У члану 2, Закон наводи:
Жиг може бити индивидуални, колективни или жиг гаранције.
Колективни жиг је жиг правног лица које представља одређени облик удруживања произвођача, односно давалаца услуга, који имају право да користе субјекти који су чланови тог удружења, под условима прописаним овим законом.
Корисник колективног жига има право да користи тај жиг само на начин предвиђен општим актом о колективном жигу.
Жиг гаранције је жиг који користи више привредних друштава под надзором носиоца жига, а који служи као гаранција квалитета, географског порекла, начина производње или других заједничких обележја робе или услуга тих привредних друштава.
У члану 3. наводи се шта жиг није, те се не могу жигом сматрати печати, штамбиљи и службени знакови за обележавање драгоцених метала.
Шта се штити жигом?
Жигом се штити пре свега знак који се може графички представити. Иако је графичка представа услов, то никако не значи да се ради само о логу (логотипу). Битан услов је да је тај знак подобан за разликовање у промету робе или услуга једног физичког или правног лица од робе или услуга другог физичког или правног лица.
Под појмом знака Закон наводи да се може састојати од речи, слогана, слова, бројева, слика, цртежа, распореда боја, тродимензионалних облика, комбинација тих знакова, као и од музичких фраза приказаних нотним писмом и слично. Ако правите “Фестивал филма људи који пију четири кафе на празан стомак” можете заштитити само име, чак иако не постоји визуелна представа у смислу графичког знака (логотипа) који симболизује фестивал, а како би изгледао такав лого остављамо вашој машти.
Шта се не може заштитити?
Међутим, не може се заштитити баш све што вам је на уму. Поред горњих услова не може се заштитити знак који је противан јавном поретку или прихваћеним моралним принципима. Не може ни знак који по свом укупном изгледу није подобан за разликовање робе или услуга у промету или који се састоји искључиво од тродимензионалног облика одређеног природом робе или облика робе који је неопходан за добијање одређеног техничког резултата или од облика који битно утиче на вредност робе. Исто тако не може ни онај који се састоји искључиво од ознака или података који у промету могу служити за означавање врсте, квалитета, количине, намене, вредности, географског порекла, времена производње робе или пружања услуга, или других карактеристика робе или услуга.
Даље се не може се заштитити знак који је у свакодневном говору или у добрим трговинским обичајима постао уобичајен за означавање одређене врсте робе или услуга, али не може ни онај који својим изгледом или садржајем може да доведе у заблуду учеснике у промету у погледу нпр. врсте, квалитета или географског порекла робе или других својстава робе или услуга.
Закон, исто тако, не дозвољава заштиту знака који садржи званичне знакове или пунцеве за контролу или гаранцију квалитета или их подражава, осим по писаном одобрењу надлежног органа или који је истоветан раније заштићеном знаку за исту врсту робе, односно услуга. Такође, да би се сузбиле преварне радње и довођење у заблуду Закон не дозвољава ни заштиту жига који је истоветан раније заштићеном знаку другог лица за сличну врсту робе или услуга, или је сличан раније заштићеном знаку другог лица за истоветну или сличну врсту робе или услуга, ако постоји вероватноћа да због те истоветности, односно сличности настане забуна у релевантном делу јавности, која обухвата и вероватноћу довођења у везу тог знака са раније заштићеним знаком.
Није дозвољена ни регистрација тзв. чувеног жига, а то је жиг који који, без обзира на робу или услуге на које се односи, представља репродукцију, имитацију, превод или транслитерацију заштићеног знака другог лица или његовог битног дела, који је код учесника у промету у Републици Србији несумњиво познат као знак високе репутације зато што би се коришћењем таквог знака нелојално извлачила корист из стечене репутације чувеног жига или би се штетило његовом дистинктивном карактеру, односно репутацији.
Жиг својим изгледом или садржајем не сме да повређује ауторска права или друга права индустријске својине, нити да садржи државни или други јавни грб, заставу или симбол, назив или скраћеницу назива неке земље или међународне организације, као и њихово подражавање. За ово последње је могуће уз одобрење надлежног органа односне земље или организације.
Што се тиче одобрења, она су потребна и ако желите да заштитите знак који садржи лик или лично име лица, знак који садржи лик или лично име умрлог лица може се заштитити само по писаној сагласности родитеља, супружника и деце умрлог, као и знак који садржи лик или лично име историјске или друге умрле знамените личности може се заштитити уз дозволу надлежног органа и писане сагласности супружника и сродника до трећег степена сродства.
Последице заштите жига
Заштитом жига настаје искључиво право на његово коришћење, што значи да нико други осим вас не може користити ваше заштићено право, дакле регистровани жиг. Такође, заштитом жига настаје право забране другим лицима неовлашћено коришћење знака који је истоветан његовом раније заштићеном знаку за сличну врсту робе или услуга или сличан његовом раније заштићеном знаку за истоветну или сличну врсту робе или услуга ако постоји вероватноћа да због те истоветности, односно сличности настане забуна у релевантном делу јавности, која обухвата и вероватноћу довођења у везу тог знака са његовим раније заштићеним знаком.
Ако сте поносни носилац жига имате право да забраните и следеће:
- стављање заштићеног знака на робу, њено паковање или средства за обележавање робе (етикете, налепнице, затварачи за флаше и сл.),
- нуђење робе, њено стављање у промет или њено складиштење у те сврхе, или обављање услуга под заштићеним знаком,
- увоз или извоз робе под заштићеним знаком,
- коришћење заштићеног знака у пословној документацији или у реклами.
Поносни носилац жига мора користити своје заштићено право, тј. жиг. Уколико га не користи у промету дуже од пет година, или ако је толико прошло од дана последњег коришћења, свако заинтерсовано лице па и његова тетка или љути конкурент, може захтевати доношење одлуке о престанку важења жига. Поносни носилац жига ће бити обавештен о покретању поступка, али ако не буде могао да докаже да је жиг користио или да га још увек користи, право на жиг ће престати.
Приликом коришћења жига није потребно користити знак ®, али нико вам не брани. Тиме предочавате јавности да је ваша робна марка заштићена и тиме јој, пре свега маркетиншки, дајете на значају.
Да ли је жиг исто што и бренд?
Иако постоје сличности, жиг није исто што и бренд. Често се истиче како је “бренд заштићен”, али с пренебрегава да је бренд много шири појам од жига. Тако тешко да можете да заштите осећај неког потрошача који се осећа надмоћно у брендираној гардедоби или некога ко аутомобил одређеног бренда вози у складу са представом којом има о њему, те стане на шине и упали сва четири мигавца.
Међутим, жиг и бренд су слични јер бренд у себи садржи жиг, а и обе речи имају исто значење. Реч бренд је код нас дошла из енглеског језика, а у енглески из северно-скандинавских језика, тачније од речи “brandr” што значи спалити. Дакле, ужареним металом се утискивао знак или иницијали власника предмета како би се знало у чијој је својини. Исто тако се обележавала и стока, а у српском језику се жигосала и ето затвореног језичког круга.
У следећим текстовима ћемо се бавити остваривањем права на заштиту жига и још неким мање или више занимљивим појединостима.