Шта радити приликом саобраћајне несреће
На жалост, саобраћајне несреће се дешавају сваки дан. Безбедност на путевима у Србији је углавном лоша. Општој безбедносној ситуацији доприносе возачи, али је чест случај да је да су лоша сигнализација и лош пут узроци незгода.
Ако сте доживели саобраћајну несрећу прва и најважнија ствар је да потражите помоћ лекара. Живот и здравље су увек на првом месту. У пракси се дешава да оштећени не осећа тегобе и мисли да је са њим све у реду, али се последице несрећног случаја могу манифестовати за неколико дана, чак и месеци закашњења.
Ако нисте скривили саобраћајну несрећу имате право на накнаду штете, како материјалну (оштећен аутомобил, трошкови лечења, изгубљена зарада итд), тако и нематеријалну (претрпљени страх, наруженост, умањење животне способности и слично).
Навели смо, као прво, да се одмах обратите за медицинску помоћ. Све налазе и даље упуте чувајте јер вам могу послужити као доказ у поступку за накнаду штете.
Након тога, ви или вама блиско лице, нека прибави записник полиције о саобраћајној незгоди. Из њега ће се у видети ко је за несрећу одговоран. Приликом сачињавања записника битно је да у њему стоје све чињенице о предметном догађају, нарочито имена присутних сведока и њихове адресе, а о томе се треба постарати на лицу места.
Потом, ако сте неспособни за рад, потребно је да отворите боловање, или у случају да сте предузетник да у Агенцији за привредне регистре поднесете захтев за прекидањем делатности.
У несрећама са тежим исходом потребно је накнадно лечење и терапија коју морате испоштовати зарад вашег добра. Поновићемо, сву медицинску документацију чувајте.
Свака саобраћајна незгода је трауматично искуство. Траума се може испољити на више начина да ли кроз ноћне море, често и кроз страх од управљања возилом или вожње у било ком превозном средству. Приликом најмање назнаке нелагодности обратите се психијатру.
Потребно је сачувати све рачуне које сте плаћали у вези са поступком лечења. То могу бити рачуни од лекова, услуге такси превоза, туђа нега и помоћ и слично. Све то може бити предмет накнаде материјалних трошкова.
Ако је кривични или прекршајни поступак против окривљеног (оног који је изазвао несрећу) у току или је окончан правоснажном пресудом, ако је могуће, сазнајте број кривичног или прекршајног предмета.
Битно је истаћи да је наша препорука да не покушавате предузимати никаве правне радње без адвоката. Када то кажемо, мислимо пре свега да се сами не обраћате осигуравајућим друштвима за накнаду штете, да не продајете аутомобил, хаварисан или још увек у возном стању и слично.
Осигуравајућа друштва, а то им је посао и основна делатност, у великом броју случајева траже све начине да оштећеног неадекватно обештете. Чест случај је да осигурање побија основ, тврди да постоји ваш допринос приликом настанка штете, или тако што ће вам штету проценити у мањој висини него што стварно јесте.
У пракси се дешава да оштећеног у саобраћајној несрећи зову разне фантомске „агенције“ за накнаду штете, или назови адвокати који су на волшебан начин дошли до ваших података, али пошто ови субјекти раде на ивици закона не треба сарађивати са њима.
Поступак за накнаду штете
Дешава се да оштећени не жели да се тужи јер мисли да ће морати да се суочи са штетником и да ће овај морати да му надокнади штету из своје личне имовине, што ће га нпр. довести у неповољан финансијски положај. Међутим, поступак за накнаду штете је сасвим другачији.
Врсте обавезног осигурања у саобраћају
Члан 2
Врсте обавезног осигурања у саобраћају (у даљем тексту: обавезно осигурање), у смислу овог закона, су:
- осигурање путника у јавном превозу од последица несрећног случаја;
- осигурање власника моторних возила од одговорности за штету причињену трећим лицима;
- осигурање власника ваздухоплова од одговорности за штету причињену трећим лицима и путницима;
- осигурање власника чамаца од одговорности за штету причињену трећим лицима.
Под власником из става 1. овог члана подразумева се и корисник или друго лице на које је регистровано превозно средство у складу са прописима.
Осигурањем власника превозног средства од одговорности за штету нанесену трећим лицима покривене су, под условима и на начин прописан овим законом, штете које то превозно средство причини трећим лицима, независно од тога ко управља превозним средством.
Закон о обавезном осигурању у саобраћају („Сл. гласник РС“, бр. 51/2009 и 78/2011)
Приликом регистрације аутомобила свако је дужан да закључи Уговор о обавезном осигурању од ауто одговорности, а на основу Закона о обавезном осигурању у саобраћају. Тиме је власник превозног средства осигуран за штету коју причини трећим лицима, чак и ако власник возила није у тренутку несреће управљао возилом. То је неопходан услов да постоји правна сигурност приликом накнаде штете, јер је осигуравач дужан да штету надокнади, а не возач који је изазвао несрећу (постоје законске претпоставке када се осигуравач регресира, али о томе други пут).
Власници превозних средстава којима се обавља јавни превоз путника и власници других превозних средстава из члана 2. став 1. овог закона, дужни су да закључе уговор о обавезном осигурању пре него што се превозно средство стави у саобраћај.
Члан 4, став 1 Закона о обавезном осигурању у саобраћају („Сл. гласник РС“, бр. 51/2009 и 78/2011)
Од осигуравајућег друштва се захтева накнада штете, са њим се покушава поравнање или, ако не успе мирно решење спора, осигуравајуће друштво је то које је тужено у парничном поступку за накнаду штете.
На концу, осигуравајуће друштво је дужно да по правноснажној пресуди плати износ у висини коју је суд одредио у одлуци.
Обавеза друштва за осигурање по основу обавезног осигурања ограничена је сумом осигурања, односно осигураном сумом важећом на дан настанка штетног догађаја, ако уговором о осигурању није уговорена виша сума.
Ако је починилац саобраћајне незгоде непознат или којим случајем није закључио обавезно осигурање, штета се може надокнадити из средстава Гарантног фонда.
Надамо се да вам овај текст никада неће затребати.
Фотографија уз текст: Виљем Хенри Гудјир, „Трка кочијама купидона“, Напуљски музеј из архиве Музеја у Бруклину