Creative Commons licenca u srpskom pravu
Pre izvesnog vremena se povela rasprava među laicima sa pitanjem da li Creative Commons licenca važi u srpskom pravu i na srpskom sudu, te ćemo u ovom tekstu pokušati dati odgovor na pitanje.
Trebalo bi prvo razjasniti šta je Creative Commons licenca, a najbolja definicija bi bila da su to standardizovani uslovi pod kojim autor objavljuje svoje delo i daje dozvolu za dalji prenos prava i iskorišćavanje svoga dela.
Iako bi trebalo ime prevesti na srpski, do sada jasnog i ustaljenog prevoda nema, ali Creative Commons Licence bi se moglo prevesti kao kreativno dobro ili zajedničko kreativno dobro, dok postoje i prevodi poput licence kreativne zajednice, u ovom slučaju pojam licence treba tumačiti kao dozvolu.
Teksta same licence u aktuelnoj verziji 4.0 na srpskom nema. Na sajtu Kriejtiv komons Srbije postoji prevod verzije 3.0. Autor za verziju 4.0 može koristi hrvatski prevod, mada nam se čini da je nestručno preveden. Kod navođenja licenci linkovaćemo englesku verziju 4.0, kao i srpsku verziju 3.0 kako bi čitalac dobio potpuniju sliku, s napomenom da ako ste delo objavili pod ranijom verzijom licence, ona je pravno valjana u svakom slučaju.
Creative Commons je zapravo američka organizacija, tj. udruženje građana, koja je sebi za cilj postavila lakše deljenje autorskih dela na internetu, s obzirom na to da autorsko pravo važi po automatizmu, te ako nije drugačije navedeno, ništa se ne sme deliti, menjati, niti neovlašćeno koristiti. U tu svrhu su napravljene dozvole (licence) koje su dovoljno jasne i lagane za implementiranje u digitalni sadržaj.
Da li su nam potrebne Creative Commons licence?
Ako želite da vaš rad u smislu autorskog dela drugi preuzimaju, dele, menjaju ili koriste u komercijalne svrhe, za to možete koristiti neku od Creative Commons dozvola, u zavisnosti koja vam odgovara. Međutim, korišćenje ovakvih dozvola nije obavezno da biste dobili isti efekat. Dovoljno je da uslove pod kojima dajete ili ne dajete vaše autorsko delo sami definišete, što se često vrši u Opštim uslovima korišćenja. U svakom slučaju, kriejtiv komons licence ne treba mistifikovati.
Creative Commons licenca zapravo služi za to da ne biste svaki put navodili kojeg se svog autorskog prava odričete, odnosno koje svoje autorsko pravo ustupate. To je standardizacija moralne i imovinske komponente autorskog prava napravljena u cilju internacionalizacije i neograničenog prostornog korišćenja s obzirom da svaka država ima slična pravila u vezi prava intelektualne svojine. U širem tumačenju može se reći da je ova vrsta licence vrsta ugovora po pristupu, koji je unapred definisan, dok je po užem tumačenju to izjava autora.
Moralna i imovinska prava autora
Kriejtiv komons se ne odnosi na moralna prava autora. Zapravo, odnosi se u smislu da se pravo autorstva mora priznati autoru, jer autorsko delo nastaje samom njegovom tvorbom, a sa njim i moralno pravo autora. To znači da ako je autor fotografije Ljubica Nepergaća, a objavila je fotografiju pod određenom kriejtiv komons licencom, bilo da je dala dozvolu za preradu dela ili za korišćenje u nekomercijalne svrhe, autor mora biti naznačen. Na primer: Autor – Ljubica Nepergaća. Ovo pravo paterniteta i pravo na naznačenje imena u srpskom pozitivnom pravu glasi:
4.1.1. Pravo paterniteta
Član 14
Autor ima isključivo pravo da mu se prizna autorstvo na njegovom delu.
4.1.2. Pravo na naznačenje imena
Član 15
Autor ima isključivo pravo da njegovo ime, pseudonim ili znak budu naznačeni na svakom primerku dela, odnosno navedeni prilikom svakog javnog saopštavanja dela, izuzev ako je to, s obzirom na konkretni oblik javnog saopštavanja dela, tehnički nemoguće ili necelishodno.
– Zakon o autorskom i srodnim pravima
Zapravo, moralna komponenta tj. moralno pravo autora se ne može preneti ugovorom što definiše i naš Zakon o autorskom i srodnim pravima u čl. 60.
Međutim, autor Creative Commons dozvolom zapravo daje dozvolu da se integritet njegovog dela menja, javno saopštava (objavljuje ili deli kao celina ili kao deo) i prerađuje. To nije u suprotnosti sa domaćim zakonodavstvom, naprotiv.
4.1.4. Pravo na zaštitu integriteta dela
Član 17
Autor ima isključivo pravo da štiti integritet svog dela, i to naročito:
- da se suprotstavlja izmenama svog dela od strane neovlašćenih lica;
- da se suprotstavlja javnom saopštavanju svog dela u izmenjenoj ili nepotpunoj formi, vodeći računa o konkretnom tehničkom obliku saopštavanja dela i dobroj poslovnoj praksi;
- da daje dozvolu za preradu svog dela.
Imovinska autorska prava autor može preneti na drugog isključivo ugovorom i to zato što autor može ustupiti pojedina ili sva imovinska prava na svome delu drugom licu (čl. 61 ZASP-a), što je predmet koji reguliše kriejtiv komons dozvola. U ovom slučaju naglasak je na tome da autor ustupa svoje delo “zajednici” bez naknade.
Kakve Creative Commons licence postoje
Autor putem Creative Commons sajta može izabrati pod kojim uslovima će svoje delo dati drugima na korišćenje.
Uslovi su sledeći:
Attribution – CC BY (Autorstvo)
Obavezno je navođenje imena autora (attribution), dok autor daje dozvolu za izmenu dela, korišćenje u komercijalne ili nekomercijalne svrhe, korišćenje dela u svrhu kreacije novog dela i slično, ali bez obaveze da delo koje je nastalo na osnovu originalnog dela bude objavljeno pod istim uslovima.
Attribution-ShareAlike – CC BY-SA (Autorstvo – Deliti pod istim uslovima)
Obavezno je navođenje imena autora, dok autor daje dozvolu za izmenu dela, korišćenje u komercijalne ili nekomercijalne svrhe, korišćenje dela u svrhu kreacije novog dela i slično, ali sa obavezom da delo koje je nastalo na osnovu originalnog dela bude objavljeno pod istim uslovima.
Ovu licencu koristi Vikipedija u verziji 3.0.
Attribution-NoDerivs – CC BY-ND (Autorstvo – Bez prerade)
Obavezno je navođenje imena autora, a autor daje dozvolu za dalju redistribuciju, komecijalnu ili nekomercijalnu, ali originalno delo se ne sme menjati ni u kom slučaju.
Attribution-NonCommercial – CC BY-NC (Autorstvo – Nekomercijalno)
Obavezno je navođenje imena autora, a autor daje dozvolu za preradu dela, sve dok svrha nije komercijalna, sve dok delo proisteklo iz originalnog dela nije komercijalno, ali novo delo ne mora biti objavljeno pod istim uslovima pod kojima ih je originalni autor objavio.
Attribution-NonCommercial-ShareAlike – CC BY-NC-SA (Autorstvo – Nekomercijalno – Deliti pod istim uslovima)
Obavezno je navođenje imena autora, a autor daje dozvolu za preradu dela i korišćenje dela za nastanak drugog dela, sve dok je novonastalo delo nekomercijalno, pod uslovom da se objavi pod istovetnim uslovima kao originalno delo.
Attribution-NonCommercial-NoDerivs – CC BY-NC-ND (Autorstvo – Nekomercijalno – Bez prerada)
Obavezno je navođenje imena autora, ali autor daje dozvolu isključivo za preuzimanje dela i deljenje sa drugima. Međutim, dozvole za preradu dela nema, kao ni dozvole za komercijalnu upotrebu. Ovo je najrestriktivnija dozvola u sistemu kriejtiv komonsa koju autor može dati.
Kako bi autorima i korisnicima autorskih radova bilo lakše, napravljen je sistem skraćene licence koja postoji u tekstualnom i grafičkom obliku, te se često može videti njihov grafički prikaz koji je linkovan za određenu vrstu dozvole. Autoru je izuzetno koristan i grafički prikaz kompatibilnosti licenci:
Srpsko pravo i Creative Commons licenca
Kriejtiv komons licenca nije zakon, već je izjava autora o uslovima korišćenja njegovog dela. Tako, davanjem dozvole od strane autora ne suspenduje se Zakon o autorskom i srodnim pravima, već se u slučaju spora izjava data na ovaj način tumači od slučaja do slučaja.
Treba obratiti pažnju pod kojim uslovima je autor objavio svoje delo. Ako ih nije naveo delo se ne sme neovlašćeno preuzimati, a pod uslovom da ga je objavio pod nekom od gore navedenih dozvola, treba obratiti pažnju koja vrsta dozvole je u pitanju.
Tako, na primer, ako neko koristi vaše delo pod bilo kojim od gornjih licenci, dužan je da vas navede kao autora. U suprotnom, povredio je vaše moralno pravo na naznačenje imena i na priznanje autorstva. S obzirom na to da je povreda prava nastala, postoji osnov za tužbu. Slično je i ako ste dali neko delo da se koristi u nekomercijalne svrhe, a neko ga je iskoristio za reklamu, objavio u časopisu, odnosno televiziji ili za sličnu komercijalnu delatnost, čak iako vas je potpisao, imate pravo na naknadu štete u parničnom postupku, jer je autorsko pravo de facto povređeno.
Treba obratiti pažnju pod kojim uslovima je autor objavio svoje delo. Ako ih nije naveo delo se ne sme neovlašćeno preuzimati, a pod uslovom da ga je objavio pod nekom od gore navedenih dozvola, treba obratiti pažnju koja vrsta dozvole je u pitanju. Takođe, da biste objavili nešto pod kriejtiv komons licencom morate biti autor, a srpski kriejtiv komons sajt daje određene smernice.
Postoje autorska dela kojima je isteklo trajanje autorskog prava i koja su u javnom vlasništvu i ne treba ih mešati sa Creative Commons licencama u navedenom smislu, mada sličnosti postoje. O svemu tome biće reči u nekom od narednih tekstova.